זיהוי תקלות אם הדוד לא מחמם

זיהוי תקלות אם הדוד לא מחמם

דוד שמש זו הדרך המקובלת כיום בישראל לחימום מים. בבתים הפרטיים מציבים דוד שמש גדול על הגג שמספיק לחימום המים בכל הבית, ובבתי דירות משותפים מוצבת מערכת דודים משותפת לכל דיירי הבניין. השימוש בדוד השמש לחימום המים נעשה בעיקר בחודשי הקיץ והאביב, ובחודשי הסתיו והחורף, לרוב נשתמש בדוד החשמלי. 

כאשר אנו משתמשים בדוד השמש, אנו למעשה מנצלים את אנרגית השמש הטבעית לצורכי חימום בעזרת מערכת קולטנים ומיכל מים. לחלקים אלו במערכות הדוד יש לעיתים רחוקות תקלות מגוונות שיש לתקן על מנת להמשיך ולחמם את המים באמצעות אנרגית השמש. על תקלות אלו נדבר במאמר הבא.

הפתרון לבעיות במערכת הדודים המשותפת

בבנייני דירות בארץ קיימים גגות קטנים והמון דיירים שזקוקים לחימום מים. בשל גודל הגג, לא ניתן לשים לכל דייר דוד שמש פרטי כמו בבתים הפרטיים. במקום המערכת הפרטית המוכרת, מוצבת בגגות הבתים המשותפים מערכת אחת לכל דיירי הבניין שמחוברת למערכת צינורות ודודים קטנים המוצבים בבתים. לרוב המערכת המשותפת עובדת טוב, אך לעיתים קיימת בה בעיה שהמים לא מתחממים כמו שצריך. 

בעיה זו נובעת מהעובדה כי בין הצינורות המשותפים לדודים הקטנים שבדירות אין הפרדה. במצב זה המים הקרים שבצינורות שלא הצליחו להתחמם, התמזגו עם המים החמים שבדוד וכך למעשה הדיירים מקבלים מים פושרים או כמות מים חמים שנגמרת מהר בעת המקלחת. כדי לפתור בעיה זו, חברת לפיד שעוסקת שנים רבות בתחום הדודים, פיתחה את פטנט הפקחום. מערכת פקחום היא מערכת שמתחברת בקלות לדוד הביתי. המערכת יודעת לזהות מתי יש מים חמים בדוד שלכם וליצור שסתום בין הדוד לצינורות המשותפים. כך למעשה נשמרים המים החמים ונפתרת הבעיה.

אבנית בקולטני הדוד

גם במערכת הדודים הפרטית וגם במערכת הדודים המשותפת בבנייני דירות קיימים קולטנים, על הקולטנים עם הזמן מצטברת אבנית שחוסמת את כניסת קרני השמש. במצב כזה, קרני השמש לא מגיעות לקולטנים או מגיעות באופן חלקי ולכן המים שבדוד לא מתחממים. כדי לפתור את התקלה הזו ואף להימנע ממנה, מומלץ להזמין פעם בשנתיים טכנאי דודים לבדיקת האבנית בקולטנים ובמערכת כולה.

תקלות נוספות שגורמות לדוד לא לחמם

מעבר לתקלות שהזכרנו, קיימות עוד מספר תקלות שגורמות למצבים בהם הדוד לא מחמם. תקלה ראשונה היא בתרמוסטט, כלומר בגוף החימום של הדוד. זו יכולה להיות הצטברות אבנית או בלאי סביר של המערכת. 

תקלה נוספת שיכולה להיות היא נזילה ממיכל המים או מהצנרת של הדוד. במקרים אלו המים החמים נוזלים אט אט והדוד בעקבות כך לא מתחמם. תקלות של אבנית ברמה סבירה ניתן לנקות ולפתור אותן בקלות. במצבים של אבנית רבה או נזילה, מומלץ להחליף את החלקים בעזרת איש מקצוע. 

שתפו את החברים

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
נוערלאומי

נוערלאומי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *