תנועות נוער – למה זה טוב?

תנועות נוער – למה זה טוב

תנועות הנוער אלו גופים אשר מאגדים קבוצות של ילדים ובני נוער ומכניסים אותם למסגרת חינוכית בעלת אידאולוגיה מסוימת. תנועות הנוער הן חינוך בלתי פורמלי ויש בישראל תנועות נוער דתיות וחילוניות כמו גם בעלות הבדלים נוספים בקו האידאולוגי שלהן, בזהות שלהן ובסוג החניכים שלוקחים חלק בפעילות בהן.

אך האם להיות חלק מתנועת נוער זה בכלל טוב? האם זה נותן משהו לבני הנוער או סתם מסייע להם להעביר את זמנם? מהם היתרונות בלקחת חלק באחת מתנועות הנוער הקיימות? מסתבר שיש לא מעט יתרונות הן בהווה והן בעתיד עבור בני הנוער. הנה כמה מהם:

תרומה לעיצוב התרבות

במדינת ישראל תנועות הנוער הינן תנועות ציוניות ומאז ומתמיד החניכים בהן לקחו חלק בעיצוב התרבותי של המדינה. חניכי תנועות הנוער הללו הם אלו שהקימו את ההיאחזויות, הם הקימו את המושבים והקיבוצים ועד היום הם חלק בהם, ובכלל, הם לקחו ולוקחים תפקיד מכריע בהתיישבות. להיות חניך בתנועת נוער זה אומר להיות עם ערכים, זה אומר לקחת חלק בעיצוב החברה והתרבות ולהיות אכפתי לסביבה בה אנו חיים.

מילוי זמן באיכות גבוהה

אחת הבעיות של בני הנוער כיום היא שהם לא יודעים איך למלא את הזמן שלהם. כשיש להם זמן חופשי, אחר הצהריים, בסופי שבוע או בחופשות הם נגררים לעיתים לפעילויות לא חינוכיות, בעיקר בגלל הבלבול הגדול של בני הנוער היום. במקום להסתובב עם חבורות לא ראויות, להתנסות בדברים ולעשות פעולות שהם עלולים להצטער עליהם אחר כך, הם יכולים להיות במסגרת, מסגרת שמקנה להם ערכים ומעבירה עבורם את הזמן בצורה טובה ויעילה.

פיתוח יכולות מנהיגות

רבים מאלו שמשתתפים כחניכים בתנועות נוער, ממשיכים לאחר מכן להדרכה. הם בעצמם מקבלים קבוצות של חניכים צעירים מהם, מנחים אותם ומעבירים להם פעולות חינוכיות. זה בהחלט מוסיף לביטחון העצמי ומפתח יכולות מנהיגותיות, מה שיכול לסייע לאחר מכן בצבא, בשירות הלאומי ובחיים בכלל.

העצמה

להיות חלק מתנועת נוער זה אומר בין השאר גם לתרום ולהתנדב. מחקרים רבים כבר דיברו על מה מרוויח מי שתורם ומתנדב, מה זה גורם לו להרגיש ואיך זה מעצים אותו. אין ספק שחברות בתנועת נוער מעצימה בשתי דרכים, דרך אחת היא העצמה של היכולת לתת לזולת, והדרך השנייה היא המובן הפסיכולוגי האישי שהוא תחושת האחריות שבנתינה. חניכי ומדריכי תנועות נוער גדלים להיות אנשים טובים יותר ומועצמים יותר.

חוסן נפשי בהמשך החיים

עוד יתרון שיש לתנועות נוער על פחי מחקרים שנעשו הוא החוסן הנפשי שמתפתח עם השנים, העצמאות והיכולת להתמודד עם אתגרים. יש מחקרים שמדברים אף על סיכויים נמוכים יותר לסבול מחרדות וממחלות נפש בכלל.

אין ספק שלתנועות הנוער יש שלל יתרונות, וככל שיותר ויותר בני נוער ייקחו בהן חלק, ככה יהיה טוב יותר לחברה כולה.

שתפו את החברים

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
נוערלאומי

נוערלאומי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *