להכיר תחום חדש: מה זה עיבוד שבבי וחריטת CNC?

להכיר תחום חדש מה זה עיבוד שבבי וחריטת CNC

רוב האנשים כלל לא יודעים מהו עיבוד שבבי ואיך כרסום וחריטת CNC משתלבים בו. אבל אם תסתכלו סביבכם תגלו שהרבה חפצים, פריטים ומכונות שנמצאים בסביבה הקרובה שלכם או בסביבת העבודה בעצם נוצרו בדרך הזאת.

תחום העיבוד השבבי בעצם עוסק בהקניית צורה רצויה לחומר גלם מסוים על ידי הורדה של חומר עודף. בתהליך של עיבוד שבבי, ההורדה של החומר נעשית בשבבים, זאת על מנת להגיע לרמת דיוק גבוהה. חומר הגלם יכול להיות להשתנות בהתאם למוצר ולצורך, לרוב זה יהיה מתכות שונות ופלסטיק.

איך עובד כרסום CNC?

Computer numerical control או בקיצור CNC הוא בעצם קוד תכנות המייצג הוראות לתנועות מדויקות שיבוצעו על ידי מכונות. בעקיפין, קוד זה מגדיר כיצד ליצור, לייצר או להפוך אוטומטית אובייקט וירטואלי לאובייקט אמיתי.

בהתבסס על הגדרה זו, על מכונה מבוססת CNC לקיים אינטראקציה עם מחשב המצויד בתוכנה שהופכת את הקוד המספרי לקואורדינטות קרטזיות. זה מאפשר למכונה לעבוד ברמת דיוק גבוהה, ממש כמו רובוט.

מכונת CNC הופכת חומר גלם למודל מוגמר בשיטות שונות, אם על ידי הוספה של חומר או הסרת חומר. הטכניקות הזמינות תלויות בסוג המכונה. מדפסת תלת ממדית למשל היא דוגמה למכונת CNC  העובדת בשיטת הוספה בעוד שמכונת כרסום CNC עובדת בשיטת הסרה.

מה היתרונות של השיטה?

כרסום הוא תהליך החיתוך והקידוח של חומר (כמו עץ או מתכת). מכונת כרסום, ללא קשר אם היא מופעלת באופן ידני או באמצעות CNC, משתמשת בכלי גלילי מסתובב הנקרא milling cutter. הוא מוחזק בציר ויכול להשתנות בצורה ובגודל.

ההבדל העיקרי בין מכונת כרסום לכל מכונת קידוח אחרת הוא היכולת לחתוך בזוויות שונות ולעבור לאורך צירים שונים. מסיבה זו, ישנם מספר סוגים של מכונות כרסום המיועדות למספר צירי תנועה. מכונת CNC יכולה לפעול במספר צירים לפי הצורך מ-2 עד 5, דרך הפעלה של מחשב ולא בצורה ידנית. בצורה זאת, מכונת כרסום CNC מאפשרת דיוק המגיע עד לאלפית המילימטר.

בנוסף, מכונות כרסום CNC מאפשרות לפתור בעיות רבות שלא ניתן היה לפתור בקלות בשיטות קודמות. הטכנולוגיה הזאת עזרה להפוך את תהליך העבודה ליעיל ומהיר יותר.

 

לדוגמא, ללא מכונת כרסום CNC, תהליך חיתוך המתכת לחלקי מכוניות או אפילו לרכיבי חלל היה מסוכן בהרבה. עם תמיכה של תוכנות מחשב, ניתן לגשת וליצור עיצובים המומרים בקלות לקואורדינטות קרטזיות. תהליך זה אפילו עוזר בהוזלת עלויות.

מה ההבדל בין כרסום CNC לחריטת CNC?

ההבדל המרכזי בין השניים הוא המכונה אליה מחובר המחשב. בעוד שבכרסום המכשיר עליו מפקד המחשב הוא מכונת כרסום/ כרסמת על מנת ליצור צורת גאומטריות מחומר גלם מסוים, חריטת CNC שנקראת גם בשם חריטה ממחושבת, המחשב פועל בעזרת מחרטה המשמשת כאשר יש צורך לחרוט על חומר הגלם.

שתפו את החברים

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
נוערלאומי

נוערלאומי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *